بــازدیــد از زنــدان ارم

معمولا"‌ پنج شنبه ها تصمیم میگیرم روز جمعه را چگونه بگذرانم، گاهی به یکی از پارکها میروم برای یکی دوساعت پیاده روی  گاهی هم هوس میکنم صدای رودخانه را بشنوم میروم بیرون شهر (طرف اوشان - آهار)‌ برای هوا خوری.. جمعه گذشته به کله ام زد  بروم ملاقات زندانیان،  مخلوقاتی که بیگناه مجرم شناخته شده و به حبس ابد و بعضی از آنها  توام با اعمال شاقه محکوم گردیده اند .. ٧-٨ سال پیش که به زندان ارم رفتم حالم آنقدر از دیدن سلول زندانیان (خصوصا"‌ ٢ خرسی که در یک قفس بسیار کوچک محبوس بودند که امکان راه رفتن هم نداشتند)  بهم ریخت که تصمیم گرفتم آنطرفها پیدایم نشود. ولی باید رفت و باید دید شاید فرجی حاصل شده باشد و  سلول های بزرگتری ساخته باشند.

وقتی وارد محوطه شدم چشمم خورد به یک تابلو  (باحیوانات مهربان باشیم !!!!) باخودم گفتم چه مسخره،‌  منظورشان چیست ؟؟؟‌  مگر میشود با حیواناتی که از زندگی طبیعی و خدادادی خودشان محروم هستند مهربان بود؟‌  کمی خوشحال شدم وقتی  دیدیم خرس های خوشگل به محوطه ای باز و خیلی بزرگتر از آن قفس تنگ انتقال یافته اند.  ولی با اینجال کلافگی و بی حوصلگی را می شد در چشمانشان دید.

 Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 

شروع کردم قدم زدن بطرف جلو  گویا قفس بیشتر حیوانات را کمی بزرگتر کرده اند!!!  امـــا حالم زمانی گرفته شد که به قفسی ٢-٣ متری رسیدم که درآن ٣ سگ خانگی نگهداری میشد (یک تریر - یک پکینیز و یکی دیگه که نمیدونم نژادش چی بود) صدایم در آمد ( آخه کدوم احمقی این سگ ها را انداخته تو قفس باغ وحش) کلافهچند نفری که دور و بر قفس بودند در تائید حرف من سری تکان دادند.

 Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

  

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 جلوتر فضای بازی با برکه و آب بود برای چند نوع پرنده که باز جای شکرش باقی بد نبود (البته اگر تا چند وقت دیگه به بهانه آنفولانزای مرغی همه را عقل عام نکنند) .  پرنده های بزرگتر با اینکه در قفس های نسبتا"‌ بزرگی انداخته شده بودند ولی حسرت پرواز به آسمان را در چشمانشان دیدم.   

رفتم جلوتر.. (ای داد بیداد چرا پرشین کت را انداخته اند در قفس).  ٣ تا گربه پرشین یکی سفید یکی نارنجی و یکی دودی باور کنید هر ٣ غمگین چنان به بیرون ذل زده بودند که دل آدم ریش میشد.

 Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

  Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 باز صدایم بلند بلند در‌آمد (ای بابا این طفلکی ها را چرا کردید تو قفس اینها باید تو خانه مردم روی تشکچه بخوابند. گناه دارند آخه کدام کشوری سگ و گربه را میکنه تو قفس باغ وحش)؟     دیگه حالم گرفته شده بود و کاریش نمیشد کرد.

راه افتادم به دنبال هدف اصل کاری ، یافتن قفس گربه سانان  که با پرس و جو به آنجا هم رسیدم و کاش نمیرسیدم که با دیدن وضعیت رغت انگیز آنها  به هیچ وجه نتوانستم جلوی زار زار گریستن خودم را بگیرم (اخه عشق و علاقه عجیبی به شیر ها دارم)  ۴ اطاق کوچک بشکل حمام های قدیمی که در هر  کدام ٣ شیر اسیر بود. بسیار تاثر برانگیر یک شیر نر و ماده سرشان را کرده بودند تو هم و انگار از دست روزگار با هم درددل میکردند.  بقیه وسط کاشی های حمام ولو بودند.

 

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 

 یک شیر نر پشت در بسته ای که به سلولی دیگر منتهی میشد ایستاده بود با پنجه هایش به در خراش میداد وغرش میکرد (گویا معشوقش در اطاق بغلی زندانی بود).   

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 انبوه آدم ٢پاها  با دوربین و موبایل مشغول عکس گرفتن و فیلم برداری از این سلاطین جنگل اسیر در زندان.   

پس معلوم شد زندانیان محکوم به اعمال شاقه در این محل  گربه سانان هستند  به اضافه ٣ تا گربه و ٣ تا سگ .   کلی گریستم. مردم هم ذل زده بودند به من که علت گریه من چیست (من با این گفته امیل زولا نویسند معروف کاملا"‌ موافقم که وضعیت و سرنوشت حیوانات برای من خیلی بیشتر اهمیت داره تا شرم و وحشت از اینکه در چشم دیگران مضحک و مسخره بنظر برسم).   اینها چه میفهمیدند من درد آن شیرهای اسیر در قفس را حس میکنم؟

من که طاقت ساکت ماندن دربرابر اینگونه بیرحمی ها را ندارم رفتم سراغ نگهبانها :

من :‌  آقا این چه وضعشه چرا سگ و گربه های خانگی را کردید تو قفس خجالت هم خوب چیزیه..

نگهبان :‌ آره حاجی خانوم تا حالا خیلی ها به این موضوع اعتراض کردند. 

من :‌  چرا جای شیرها اینقدر تنگه این بدبختها چه گناهی کردند؟

نگهبان :‌  حاجی خانوم نمیتونیم قفس هاشون را بزرگتر کنیم چون میرن اون ته میخوابند مردم میان اعتراض میکنند میگن ما چرا شیرها را نمیبینیم. 

من :‌  آقا  میخوام صدسال نبینند.. برن تو تلویزیون فیلم مستند تماشا کنند.

نگهبان :‌ حالا حاجی خانوم غصه نخور پیر میشی پشت قفس ها که دیدی یه محوطه سبز هست ما به نوبت اینها را میبریم بیرون چون قاطی کردیم زیادی جفت گیری کردند و خیلی زیاد شدند نمیشه قاطیشون کرد.  بیا ببین الان جلوی خودت تماس میگیرم.. (زنگ زد به نگهبانی شیر ها گفت جاشونو عوض کن).  حاجی خانوم ١٠ هزار متر زمین در ..... خریداری شده قراره باغ وحش بره انجا و قفس ها بزرگتر بشه حالا بیا ببرمت تو قفس به خرس ها سیب بده.  بعد یک سیب کرد تو چوب داد دست من بگذارم دهن خرسه. بعد هم چند تا موز داد دستم بدم به میمونها.  یک مادرمیمون را از بچه اش جدا کرده بودند . بچه را گذاشته بودند تو یک قفس کوچک که مادره دوباره جفت گیری کنه !!!!!!!!  چشمهای این بچه میمون اینقدر غم انگیز بود که نگو.

آیا وجود مکانی به اسم باغ وحش را میتوان در دنیای مدرن توجیه کرد ؟

مگر نه  اینکه به باغ وحش میرویم تا با حیوانات و زندگی آنها آشنا شویم ولی این اسیران در قفس آن حیواناتی نیستند که ما دنبال آموزش درمورد زندگیشان هستیم و فقط کاریکاتوری  هستندغمگین از همنوعان خود در حیات وحش (ای انسان وقتی فرزندت را به باغ وحش میبری  او را با ماهیت و زندگی واقعی حیوان اسیر در قفس آشنا نمیکنی، مثل دیگر برنامه های نمایشی زندگی حیوانات در باغ وحش واقعی نیست؟‌ باغ وحش هیچ وقت وبه هیچ عنوان نمیتواند آنچه را که خدا برای زندگی آن مخلوق در نظر گرفته به فرزند تو نشان دهد). انسان به کمک اسلحه و تله حیوانات را جمع نموده در قفس میاندازد تا با خیال راحت و بدون ترس آنها را تماشا کند.

مسئولین ایجاد باغ وحش مرتکب گناهان نابخشودنی زیر میشوند :

١- تباه کردن زندگی حیواناتی که در قفس اسیرند

٢- تخریب اطلاعات انسانها در مورد ماهیت و زندگی طبیعی حیوانات اسیر.

حیوانات همانند انسان دوست دارند و حقشان است زندگی را آنطور که مادر طبیعت برایشان برنامه ریزی کرده سپری کنند.

در دنیای مدرن امروز با امکان تهیه فیلم های مستند چه نیازی است که حیوانات را در قفس اسیر کنیم.   در فیلم های مستند میتوانیم حیوان را با خصوصیات واقعی خود در زیستگاه طبیعی خود تماشا کرده و لذت ببریم .

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

 هیچ پدر و مادری نباید برای تفریح و گذراندن وقت فرزندان خود را به سیرک ببرد.  هیچ معلمی نیاید برای آموزش زندگی حیوانات شاگردان خود را به زندان (باغ وحش)‌ببرد، چطور با دیدن حیوانات زندانی میتوان با طرز زندگی و عادات آنها آشنا شد؟     تماشای حیوانات بی حوصله در قفس که هرکدام گوشه ای افتاده اندو بیاد زادبوم و زیستگاه طبیعی خودشان غم گرفته اند چه چیزی به انسان میاموزد؟!!

حیوانات در قفس های باغ وحش احساس کلافگی و تنهائی میکنند و تمام روز خود را با حرکاتی از قبیل بیقراری،‌ پیچ و تاب خوردن بیمورد و حرکت جلو عقب.. میگذرانند و چشمهای آنها غمگین و تهی است. دیگر حالات نمایانگر کلافگی حیوانات تکان دادن مرتب گردن،‌معیوب سازی اندام خود با دندان، جویدن میله های فلزی زندان،‌حالات تهاجمی و حرکات مادری غیر نرمان میباشد.

 Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service 

 باغ وحش زندانی است که حیوانات بدون محاکمه و دادگاه در سلول های آن اسیرند و من خود را گناهکار میدانم که نمیتوانم کاری در این مورد انجام بدهم.  من هم به باغ وحش رفتم برای تماشای سلطان جنگل از نزدیک.. پس من هم گناهکارم.

 

/ 111 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حشمت الله از دبی

سلام . تا بحال کسی را با این احساس زبیا نسبت به حیوانات ندیده بودم هرچند خود من خیلی نسبت به حیوانات دل رحمم . موفق پیروز باشید [گل]

گرگ

عزیزم تو این مملکت دو روز بعد انتخابات تا میتونستن آدم کشتن حالا تو انتظار داری این آقا زاده ها که با پرادو تو جنگل های ایران حرکت میکنن حس شکارشونو به خاطر وجدان بزارن کنار؟ دو قرون بده آشششششششششششش به همین خیال باشش. بیا برو باغ وحش بابلسر ببین خرس بیچاره رو با آهن چطور لاستیکش کردن.بیچاره پوزشو میچسبوند به قسمت بیست سانتی توری قفس که بتونه نفس بکشه.من لینکت کردم.[گاوچران]

گرگ

راستی منم چند تا بلدر چین دارم.خیلییییییییییییییییی بامزن

کمک به حیوانات

بیایید یک انجمن حمایت از حقوق حیوانات به صورت رسمی تشکیل دهیم و در این رابطه از افراد خیر نیز کمک هایی بگیریم و یک باغ بزرگ مخصوص تمام حیوانات بی خانمان تشکیل دهیم. چون اگر فقط همینطور حرف بزنیم و عمل نکنیم به جایی نمی رسیم و شاهد مردن حیوانات مظلوم بیشتری خواهیم بود.

یاور

سلام به شما دوست عزیز، وبلاگ گرمایش زمین را به روز کردم. ممنون از زحمات شما

فرحد

درود بر شما من هم نسبت به حیوانات دل رحم هستم. و از ادمهای عقدهای و مریض روانی که نسبت به حیوانات ظلم میکنند بیزارم. ولی عزیزم فرامش نکن که اینجا ایران است و بدور از تمدن و انسانیت.

یکی ازبچه های این وبلاگ

من مادرآدمهای این وبلاگو کردم مرگ برخامنه ای

روشن

اینجا ایران است و بدور از تمدن و انسانیت ! موافق نیستم . هر تلاشی ارزش دارد . دیرو زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد . به قول شاعر دوست دارد یار این آشفتگی کوشش بیهوده به از خفتگی پیروز باشید سرکار خانم فتوره چی عزیز تلاش و همت شما ستودنی و قابل احترام است

روشن

یک پیشنهاد داشتم . اگر صلاح می دانید بر روی نظر ها نظارت داشته باشید به نحوی که بلافاصله نمایش داده نشوند و تنها پس از تایید شما دیده شوند . متاسفانه برخی افراد از ناسزا و بدوبیراه گفتن لذت می برند