باز هم گـــربــه هـــــــا

١٠ روز اخیر برایم خیلی خسته کننده بود.  ۴ تا از  گربه های محله رفتند زیر ماشین.. ٢ تا از آنها واقعا"‌زیبا بودند.   یک گربه سیاه پشمالو گردن کلف ١ ساله و یک گربه پشمالو سفید با پشت خاکستری ٧ ماهه اگر این گربه ها در کشور متمدنی زندگی میکردند به طور یقین سرنوشت دیگری داشتند .   به دیدن جنازه گربه ها عادت کرده ام اوایل خیلی حالم بدمیشد ولی به خودم قبولاندم که زیاد غصه نخورم تا وقتی که زنده هستند  غذائی بهشون  برسانم دیگه طول عمرشون دست خداست.    یک هفته است که دارم از یک گربه بیمار پرستاری میکنم..  هفته قبل این بچه گربه ۴ ماهه  وقتی مثل هر روز ماشینم را نزدیک شرکت  پارک کردم همراه بقیه گربه ها نیامد جلو برای غذا خوردن و همانجا تو پیاده رو وسط شمشادها خوابیده بود..روز بعد باز دیدم همانجا خوابیده فهمیدم‌ یک مرض ویروسی گرفته ،  عصری بارندگی شروع شد در خانه همش فکر حیوان بودم که  نکنه وسط شمشادها زیر باران مانده . نکنه ماشین بهش زده بوده و نمیتونسته راه بره  و من متوجه نشدم.. صبح باز همانجا خوابیده بود برف هم شروع به بارش کرده بود و میبارید روی گربه .  نتوانستم طاقت بیاورم رفتم شرکت یک کارتن بزرگ گرفتم برگشتم گربه را  گذاشتم داخل کارتن و بردم گذاشتم در اتومبیلم.   آوردمش خانه و در انباری  جای گرمی براش درست کردم کمی شیر و آب با سرنگ به خوردش دادم . تب داشت و دندان و لثه هاش متورم.  احتمالا" مبتلا به  Calicivirus  شده بود و اگر بهش رسیدگی نمیشد حتما" میمرد .    روزی ٢ بار آنتی بیوتیک و قطره چشم و دادن شیر و سوپ  مرغ با سرنگ .  تا چند روز مطمئن نبودم زنده بمونه چون خیلی ضعیف بود ولی کم کم بهتر شد .    

هموطنان محترم اینه سر نوشت ٩٠%  بچه گربه های خیابانی (مبتلا شدن به بیماریهای متعدد ویروسی و مردن البته شما نترسید این بیماریها مربوط میشه به خود گربه و به انسان قابل انتقال نیست). تعدادی هم که از مبتلا شدن به این بیماریها جان سالم بدر میبرند فوقش طول زندگیشون ٢ ساله و آنهائی که خیلی زرنگ تر هستند خیلی عمر کنند ۵ سال.  من این آمار را از خودم در نیاوردم بلکه ٢۵ ساله دارم صبح و شب ها را در کنار گربه ها سپری میکنم و تمام روز را به آنها رسیدگی میکنم و  به چشم خودم میبینم.  پس این همه جار و جنجال برای چیست. رئیس محترم  انجمن حمایت از حیوانات !!!!  چقدر از وقت خود را در روز صرف حیوانات کوچه و خیابان میکنی که بجای دفاع از آنها دم از کنترل جمعیت گربه ها با عقیم سازی میزنی. من با عقیم سازی موافقم ولی نه برای کنترل جمعیت چون بیشتر آنها میمیرند و به هیچ وجه تعدادشان زیاد نمیشود،  بلکه بخاطر خودشان که بچه گربه های بدبخت پا به این دنیای کثیف نگذارند و بعد از چند ماه با زجر و درد و بیماری از دنیا بروند.  دکتر آل داوود محترم شما اینقدر به خودتان زحمت نمیدهید که جواب ایمیل هائی که از ما حامیان حیوانات دریافت میکنید بدهید واقعا" تاسف میخورم از اینکه با معروفترین ارگانهای حامی حیوانات در سراسر دنیا تماس میگیرم و فوری از‌آنها جواب دریافت میکنم ولی دریغ از یک خط از طرف شما!!!! از طرفی دم از عقیم سازی مجانی میزنید و زمانی که خانواده های بی بضاعت که نگهداری از یک گربه خیابانی راتقبل کرده اند با انجمن شما تماس میگیرند از عقیم سازی گربه آنها خودداری میکنید و میگوئید ما فقط گربه های خیابان را عقیم میکنیم!!!    از طرفی اعضاء ‌محترم انجمن حمایت از حیوانات ایران!!! توله سگ ها و گربه ها را جمع آوری و برای تشریح به دانشکده دامپزشکی تحویل میدهند.    آقای دکتر مهبی (محبی) چرا بجای دفاع از حقوق حیوانات در مصاحبه هایت دم از تعداد ۶-٧ میلیونی آنها میزنی؟ از کجا این آمار را گرفته ای آیا گربه ها را سرشماری کرده ای؟   میگوئی هر گربه ماده سالی ٢ بار بچه دار میشود و هر بار تا ۵ تا میزاید.. آیا این بچه گربه ها زنده میمانند که اینگونه داد سخن سر میدهی؟  آیا یک گربه بیمار دم کلینیکی که درست کرده ای مشاهده کنی حاضری بطور رایگان درمانش کنی؟  مطمئنا"‌ اینکار را نخواهی کرد چون گربه بدبخت پول نداره ۴٠-۵٠  هزار تومان به شما پرداخت کند.    تعداد گربه های شهر به هیچ وجه زیاد نشده و نخواهد شد همان تعدادی که بوده هست گاهی در محله ای ۵-۶ تا گربه دیده میشود چون در آنجا یک انسان باوجدان پیدا شده و دلش سوخته و غذائی به آنها داده.. بعد از مدتی همگی غیبشون میزنه اکثرا"‌ بدلیل بیماری یا تصادف یا گاهی مردن با سمی که  هیولاها به خوردشان میدهند. 

برطبق آماری که کشورهای مترقی منتشر کرده اند عمر گربه های خیابانی بین ۴-۶  ساله و عمر گربه های خانگی بین ١٢ تا ١٨ سال (فراموش نشه این آمار مربوط میشه به کشورهای پیشرفته نه به ایرانزمین که از یکطرف اسم پرشین کت که میاد همه با افتخار مینویسند گربه ایرانی در دنیا اول شدو از طرفی گربه ای به حیاط خانه شان وارد شود با سنگ و چوب و آب بیرونش میاندازند ).

غیر از بیماریهای کبدی و روده ای و سوء تغذیه که باعث از بین رفتن گربه های خیابانی میشود، چندین بیماری خطرناک و کشنده ویروسی گربه ها  (مخصوصا" بچه گربه ها)  را مبتلا می سازد که علائم بعضی از آنها مشابه یکدیگر است،  از جمله موارد زیر (نترسید این بیماریها مخصوص خود گربه است و به شما انسانها سرایت نخـــواهـــد کــــرد) :

FCV - Feline Calicivirus

FIP - Feline Infectious Peritonitis

FeLV - Leukemia Virus

Panleucopenia

FIV - Feline Immunodeficiency Virus

PKD - Polycystic Kidney Disease

برای اطلاعات کامل درمورد بیماریهای گربه میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمائید :

http://www.thepetcenter.com/exa/fd.html

http://www.dreamcatsonline.com/deseases.html

 برای پیشگیری از این بیماریها واکسن به گربه های خانگی تزریق میشود  ولی گربه هایی که در محیط باز زندگی میکنند مرتبا"‌ در معرض هجوم این ویروسها هستند که در هوا پخش میباشند و  درصورت مبتلا شدن یک بچه گربه این بیماری به سرعت به دیگر گربه ها سرایت میکند و بدلیل عدم درمان  عاقبت آنها مرگ است در  گوشه خیابان یا گوشه یک پارکینگ بعد از چند روز درد و شکنجه  (تکرار میکنم  این امراض ویروسی فقط مربوط میشه به خود گربه ها نه انسانها،‌ لطفا"  شما نترسید و اگر دیدید یک گربه بیمار گوشه ای افتاده از سرایت بیماری وحشت زده نشوید و لگدی به گربه نزنید که چرا بدبخت بیمار شده اگر کمکی بهش نمیکنید دست کم کاری به کارش نداشته باشید تا بلکه خدا زودتر از این دنیای کثیف خارجش کند).

 درهفته دست کم ٢-٣ تا  ایمیل دریافت میکنم از انسانهای مهربانی (بیشتر ساکن شهرستان) که راهنمائی میخواهند گاهی این انسانها از طرفی میخواهند به گربه بدبخت بیمار یا مجروحی که پیدا کرده اند کمک کنند از طرفی هم از گرفتن بیماری از حیوان وحشت دارند. چند روز قبل  خانم جوانی برایم نوشته بود که بچه گربه ٣-۴ ماهه ای با یک پای زخمی در راه پله های مجتمع پیدا کرده  برایش جعبه ای درست کرده  گوشه پارکینگ ولی مدیر ساختمان اعتراض کرده که این اینجا عادت میکنه و ماندگار میشه.. بعد با این خانم جوان تلفنی صحبت کردم که گویا همسایه ها هر کدام به بهانه ای درب آپارتمانش را زده و از دیدن گربه در پارکینک شکایت کرده اند.. یکی گفته خانم خواهرم در هنجره اش موی گربه گیر کرده فردا باید عمل کنه (هیهات از این چرندیات که اینها میبافند).   آخ  یکی دیگه گفته دیگ های نذری من گوشه پارکینگه گربه یک وقت میره تو دیگ !!!  ‌هیهات ای بابا یعنی شما سالی یکبار که میخواهید نذری بپزید دیگ را قبلش شستشو نمیدهید که میترسید خدای ناکرده گربه برود داخل دیگ ؟!!!  آقای مدیر ساختمان، ساکنین محترم مجتمع  چه اشکالی دارد اگر یک گربه کوچک بی پناه را مدتی در گوشه ای از پارکینگ  پناه دهید.. حالا آمدیم و برطبق گفته شما ماندگار هم شد، چه ایرادی دارد؟  آیا جای شما را تنگ میکند..  آخر سر 10 روز به این خانم مهلت داده اند تا گربه را به جای دیگری منتقل کند.

چند خط از ایمیل یک انسان واقعی دیگر

 

وقت به خیر ژاله خانم،  به قول صادق هدایت ,, داستان بوف کور: در زندگی زندگی زخم هایی هست که مثل خوره در انزوا روح را اهسته می خورد و می تراشد این درد ها را به کسی نمی شود اظهار کرد چون عموما عادت دارند که این درد های باور نکردنی را ................. .  حکایت آن درد های جگر سوز ِ روح خراش رفتاریست که این موجود دوپای ِ خون ریز بریده از انسانیت در هر لحظه با این زبان بستگانی میکند که ازارشان به حدی نمی رسد . دو روز پیش از زنی شنیدم که برای فراری دادن گربه هایی که به حیاط خانه اش می امدند و به خاک های گرانبهای باغچه اش دستبرد میزدند ,, تکه های ماهی را آغشته به سم کرده و به گربه ها داده گربه ها پس خوردن و چند بار بالا اورده اند و دیگر به خانه ِ آن زن نیامده اند که احتمالا"‌مرده اند.  از این روش به خودش می بالید و این که توانسته گربه ها را به راحتی از منزلش دور کند نمی دانم چرا این این حرف را به ما میزد که گربه داریم .  به گفته شما کاش ما هم مثل همین مردم سنگدل بودیم ....

خیلی جالبه که  مردم ایرانزمین  همگی در همه کار استاد و خبره و دانشمند هستند. چه در مورد بیماریهای حیوانات - چه در مورد سیاست - چه در مورد طبابت .. و ......... بارها شنیده اید که وقتی میگوئید گربه آورده ام نگهدارم اولین جمله ای که از فامیل و دوست و آشنا میشنوی  :خیلی مواظب باشی ها  گربه منبع آلودگی و مرضه همه دارند میگن ها فکر نکنی من فقط میگم...   حال خدا داند این همه که میگویند چه کسانی هستند؟!‌ بقال سرکوچه ؟   کارگر ساختمان؟   آرایشگر؟ رفتگر محله؟  اکثرا"‌هم حرف از نازائی است و کوری و گیر کردن موی گربه در هنجره و نای و ریه و روده و مقعد !!!  بعضی هم که خود را باسوادتر میدانند اسمی از توکسوپلاسموز شنیده اند و از این بیماری غولی ساخته اند بی شاخ ودم .  انگار هیچ کس اهمیتی به این همه بیماری خطرناک که با خوردن مواد گوشتی و آلودگی هوا و خاک و آب انسان را مبتلا میسازد نمیدهند و نیز بیماریهائی که از انسان به انسان انتقال میابد.  برای مثال بعد از انقلاب اسلامی روابط جنسی بین دختران و پسران نوجوان بشدت افزایش یافت بطوریکه همانند کشورهای  اروپا  اکثر دخترها به سن بلوغ که میرسند با افتخار از روابط نامشورع خود با بوی فرند های متعدد سخن میگویند و گویا نداشتن رابطه جنسی  برایشان شرم آور بحساب میاید.. همین دخترکان از مبتلا شدن به ایدز و کلی  بیماریهای مقاربتی  وحشتی ندارند ولی اگر گربه ای آنطرف کوچه درحال گذر باشد یا از ترس جیغ میکشند یا از وحشت بیماری زا بودن حیوان راه خود را کج میکنند.

عده ای نیز مدافعین حقوق حیوانات را یا دیوانه خطاب میکنند یا مرفعین بی درد.  

١)  دیوانه کسی است که جز خود هیچ موجودی را نمیتواند تحمل کند.. حتی همنوعان خود را، مطمئنا"‌ کسی که حیوان را نمیتواند تحمل کند  انسان را از پشت خنجر میزند.

٢)  مرفهین بی درد مطمئنا"‌به فکر خوش گذرانی خود هستند و وقت و پول خود را صرف کمک به حیوانات گرسنه نمیکنند.  دور و برخودم را که نگاه میکنم ٩٠% دوست داران و حامیان حیوانات  از طبقه متوسط و گاه از طبقه کارگر هستند که تحمل دیدن گرسنگی و عذاب موجودات دیگر چه انسان و چه حیوان را ندارند.  من خود کارمندی هستم با حقوقی متوسط که نصف آن خرج حیوانات گرسنه و بیمار میشود (دلم میخواد این پول را خرج حیوانات کنم اگر کسی گلایه دارد که چرا خرج انسانهای گرسنه نمیکنم خودش برود اینکار را بکند).

 ایمیل دیگری که دیروز دریافت کردم

وقت به خیر ، حتما" خودتون در باره اوضاع جامعه و جوّ فکری جامعه بهتر از من مطلع هستید که در نهایت همه حرف ها و مسائل به کجا ختم می شود .
 اگر توی یک شهرستان باشه دیگه وضع بدتره. من خودم کرمانی هستم
مردم اینجا میگن گربه سیاه جنه حتی اجازه نمیدن از سر دیوار خونشون رد بشه.
اگر ادم بخواد از گربه یا حیوانات تعریف کنه و بگه که اونا رو اذیت نکنید میگن دختره احساساتیه- فلانه ..... باید یه ادم قوی باشه که بتونه این کار رو بکنه خیلی وقتی این پسرهای عوضی لات و لوت دارند یه گربه رو اذیت میکنن من چه کاری از دستم بر میاد ؟
الان یه چند وقتی هست یه گربه ایی اومده خونه ما که یک چشمش با تفنگ بادی کور شده منم واقعا نمی دونم چیکارش کنم بهش غذا میدم شیر میدم اونم اینجا با گربه های من همش دعوا میکنه نصیحت پذیر هم نیست!!!  این مردم مگر گناه کبیره و صغیره سرشون میشه؟ فقط به فکر این هستند که مبادا کمترین اتفاقی براشون نبیفته به قول ما کرمانی ها" بادی از سر کوی شان گذر نکند" . تهران مطمئننا وضع بهتره شما تنها نیستید حداقل چند تا ادم اطرافتان هست که مثل خودتان فکر کنند به فکر حیوانات باشد اینجا من با دشمنان قسم خورده حیوانات رو به رو هستم .  اینجا من شاهد چنان رفتاری با حیوانات مخصوصا سگ و گربه هستم که میشه ازش یه غمنامه نوشت .
یک عکس هم از سه تا از گربه هام براتون میفرستم.
   

 

با امید روزی که ما نیز در این کشور قانونی برای حمایت از حیوانات داشته باشیم و شاهد ظلم و ستم کمتری در حق آنان.

/ 213 نظر / 640 بازدید
نمایش نظرات قبلی
a_sh

سلام من 3تا بچه گربه دارم البته مادرشون ولشون کرده بود که من آوردمشون تا ازشون مراقبت کنم چند تا مشکل دارم 1.کثیفن ،البته یه کوچولو ،نمی دونم چطور باید بشورمشون 2.از آلودگی که راجع بهشون میگن میترسم که البته چندان اعتقادی ندارم ولی دیگران خیلی رو مغزم راه میرن ممنون میشم اگر راهنماییم کنید در ضمن مطالبتون عالی بود

a_sh

ممنونم لطف کردی[تایید]

elahe

تلام ژاله جون.خوب هستید؟ما منتظرایمیلتون نشستیم!!!.........................................ولی خوب نه واسه ساله دیگه!!![سوال

امین

سلام........[لبخند] ببخشید بنده یه بچه گربه دارم ولی به تازگیا قسمتهایه مختلف بدنش به شکل دایرهایه کوچیک پوست میندازه وبهدم موهایه همون قسمت میریزه!!!!!!!!!!!!!!!! این طبیعیه یا گربم مریض شده؟؟؟؟؟؟؟؟

سارا خانوم

سلام رفیق قدیمی من همیشه شما رو میخونم.......خودم از حامیان جدی گربه ها هستم........در حال حاضر 6 تا گربه خیابونی رو پناه دادم.......3 تاشون مشکی با موهای بلند هستند......متاسفانه به علت هوای به شدت گرم اصفهان.........این گربه ها کلافه و بیمار شدن.....من نمیتونم مجبورشون کنم فقط توی حیاط خونه من بمونن.........براشون ظرف اب و غذا گذاشتم.......روی 3 وعده......مرتب میان و میخورن.......اب سرد براشون میزارم با یخ....و زود زود عوض میکنم.......9 ماهن....یکیشون این هفته یکی از چشماش بسته شده.....فکر کردم چاییده...ولی امروز دیدم پای چشمش زخمی .....و ابریزش شدید...نمیدونم براش چه کنم...با کمک خواهرم به زور گرفتیمش و یکم پماد چشمی مالیدم زیر چشمش........که البته نگذاشت.....کلی میو......جیغ...چنگ ننداختا......ولی نمیزاره براش پماد بمالم یا ببرمش دکتر....نمیدونم......نگرانشم...نکنه تبخال چشمی باشه.....تو این هوای گرم بالای 40........من واسه گربه هام چه کنم.....؟خواهش میکنم کمکم کنید میترسم باقیشونم اینطوری شن.......ممنون میشه برام میل بزنید....یا حدا اقل در وبم پیام بزارید میدونم سرتون شلوغه......ممنون.....

محسن قناد

سلام خسته نباشید اتفاقا از نظر شرع مقدس اسلام نگهداری ازیک حیوان درمانده و مریض مشکلی نداره حتی اگر اون حیوان سگ باشه چند روزپیش حدیثی از امام رضا خوندم که میفرمایند گربه از اهل منزل هست وباید اون رو سیر نگهداشت اگر برای کسی نگهداشتن یک حیوان مقدور نیست حداقل اذیتشون نکنیم آیه ای هم درقرآن هست(یسبح لهو ما فی السماوات وما فی الارض) (هرآنچه دراسمانها وزمین است ذکر خدا رومیگن ورایتی هست از امام علی که میفرمایند اگر ثروت تمام عالم را به من بدهند محال است دانه ای جو را از دهان مورچه ای بگیرم وشاعر میگه میازار موری که دانه کش است که جان دارد و جان شیرین خوش است

پاتریسا

سلام منم یک کارمند هستم وحیوانات رو خیلی دوست دارم توی خونه یک سگ ژرمن المانی دارم وجدیدا یک گربه سیاه شیطون وخیلی با هوش .خیلی دوستشون دارم دلم میخواست جایی باشه تا بتونیم از حقوق حیوانات دفاع کنیم .لطفا منو راهنمایی کنید

آزاده

از اينكه ميبينم در ايران هنوز هم كسي باقي مونده كه عواطف انساني داره خيلي خوشحال شدم.در مورد حمايت از حيوانات احساس تنهايي ميكردم ولي حالا فهميدم كسان ديگري هم هستند كه متوجه اين چيزها بشن

bita

سلام دوست خوبم نیاز به کمک شما دارم برای پیدا کردن یک سرپرست خوب برای یک گربه سیاه کوچولو که 2 پای عقب نداره .یه مدتی هست که بهش غذا میدم تو کوچه. خودم یه گربه خیابونی دارم و خوانوادم اجازه نمیدن گربه دیگه ای رو بیارم خونه.فقط میخوام یه آدم مهربون به این بچه جا بده و من خودم همه هزینه ها رو میدم ( هزینه واکسن و غذا و ...) فکر میکنم تو هوای سرد نتونه زنده بمونه!چون پای عقب نداره و نمیتونه بره جای گرم. لطفااگر کسی هست به من ایمیل بزنین که با هم همکاری کنیم.منتظرم. ممنون بیتا bita20_klug@yahoo.com

سامان

اگه راست میگویید .. حداقل یه جای درست حسابی برای اون سه تا گربه درست میکردید نه اینکه سه تایی را بزور بچپونی تو کارتن و بعد در اینجا انشا بنویسید !! من خودم عاشق حییونات هستم ولی گاهی مجبور هستیم حیوانات را دور کنیم الان چند تا گربه هستند که زمین و زمان خانه را به گند کشیده اند و حسابی پدرمان را در اورده اند لطفا برایم انشا ننویسید و از انسانیت و فلسفه و خدا و پیغمبر نگید خودم از این انشا ها خوب بلدم راهنمایی کنید چطور گربه های مزاحم را فراری دهیم .