روز جهانی حیوانات دامداری صنعتی - 2 اکتبر (World Farm Animals Day)

 سالیان سال است  2 اکتبر روز تولد مهاتما گاندی  بعنوان روز ترحم بر حیوانات دامداری صنعتی نامگذاری گردیده.   روزی جهت یاد آوری زجر و شکنجه ای که حیوانات در  کشتارگاهها بخاطر مصرف گوشت،‌شیر و پوستشان توسط انسان تحمل میکنند.    این روز توسط تعداد بیشماری از انسانهای با وجدان در سراسر دنیا حمایت میشود و فعالان حقوق حیوانات صرفنظر از گوشت خوار یا گیاه خوار بودن در این روز  با برپائی مراسمی خاص جهت ترغیب مردم به کاهش میزان مصرف گوشت و یافتن متد و روش انسانی تر برای کشتار و رفتار با آنها در دامداری صنعتی ترحم خود را ابراز میدارند.

 

 

 

 

 

 شرح کوتاهی از وضعیت حیوانات اسیر در دامداری صنعتی برای سیر کردن شکم انسانها...

 

گوساله ها به محض تولد از مادر جدا میشوند زنجیری به گردنشان انداخته شده و بمدت 16 هفته در جعبه های چوبی تنگ که جای تکان خوردن ندارند حبس میشوند.  آنها محروم از خوردن غذای طبیعی خود یعنی آب و علوفه  بوده و همجنین محروم از راه رفتن، تنفس هوای تازه و بهره بردن از نور آفتاب و عشق مادری میباشند.  گاوهای شیرده با پمپا‍ژ ‍ مدام هورمون های رشد به بدنشان  و حاملگی های اجباری جهت تولید شیر در عذاب و شکنجه دائمی بسر میبرند.  پس از افت و کاهش فرآوری شیر و لبنیات انسانی، بسوی کشتارگاه فرستاده میشوند.

 

 

خوک های ماده بمدت 3 سال مدام در جعبه های فلزی اندازه بدن خودشان حامله نگهداری میشوند.  این جعبه ها انقدر کوچک هستند که خوک ها امکان تکان خوردن را هم ندارند. بچه خوک ها بعد از 2 هفته از مادر گرفته میشوند تا خوک ماده مجددا" با روش تلقیح مصنوعی حامله شود.

  

 

 

 

 

 

 

         اینگونه باید از سینه مادر شیر نوشید !!           

 

                                                                              

 

 

 

مرغ های تخم گذار به تعداد 5تا7 عدد روی هم و بطور فشرده در قفس های مفتولی کوچک (باندازه یک روزنامه تا شده)‌ قرارداده میشودند که این ازدحام باعث کنده شدن پاها و ریختن پرهای آنها میشود.   با باز شدن تخم ها.. مرغ های نر روانه کیسه های زباله میشوند،‌ محلی که به کندی و زیر تنه برادران خود خفه و زجر کش میشوند.

 

 

 

حمل ونقل حیوانات به کشتارگاهها بطور وحشیانه و متراکم در کامیونها، ‌بدون دادن غذا و ‌آب  انجام میشود.  بسیاری از آنها در طول مسیر های طولانی تلف میشوند.

 

 

 

 

 

برطیق تحقیقات 10 ساله بازرسان  انجام شده در کشتارگاهها و مصاحبه با کارگران ،  بارها مشاهده گردیده که حیوانات قبل از بیهوشی پوستشان کنده شده و اجزاء بدنشان تکه شده و در خون خود غوطه ور گشته و با شکنجه فراوان کشته شده اند و میشوند.

 

 

روز جهانی حیوانات (۴ اکتبر)

 

درسال ١٩٣١  میلادی مجمع زیست شناسان ایتالیائی در شهر فلورانس روز ۴  اکتبر را که برابر روز جشن و پایکوبی به یاد  سنت فرانچسکو (یاهمان فرانسیسکو) قدیس حامی حیوانات و پرندگان و محیط زیست میباشد..  در اصل برای جلب توجه انسانها به گونه های حیوانی در معرض خطر انقراض بنام روز جهانی حیوانات نامگذاری کردند.  که این روز به تدریج شامل حال کلیه حیوانات و پرندگان گردید.   روز ۴ اکتبر در بیشتر نقاط جهان (کشورهای پیشرفته) مراسم بسیاری در رابطه با حمایت از حیوانات برگزار میشود.

 

 

 

سنت فرانچسکو  در سال ١١٨٢ در شهر Assisi  ایتالیا در خانواده تاجری ثروتمند بدنیا آمد که از آغاز نوجوانی ترک خانواده کرده و زندگی خود را در دفاع از طبیعت .. حیوانات و پرندگان سپری نمود.  او عاشق تمام مخلوقات خدا بود و حیوانات را برادران و خواهران خود خطاب میکرد.  حدیث گفتگوی سنت فرانسیسکو با پرندگان و گرگ شهرت جهانی دارد.   در شهر رم در این روز بخصوص قصابها مقدار زیادی گوشت و استخوان بطور رایگان به پناهگاههای نگهدارنده سگ ها و گربه ها میبخشند.

 

فکر نمیکنم مردم کشور گل و بلبل ما به عمر خود اسم سنت فرانسیسکو را شنیده باشند.. فقط سنت والنتاین را میشناسند آنهم بخاطر ربط داشتن به عشق و عاشقی و کادو ..... که اخیرا" بعضی ها متوجه شده اند ایشان یک قدیس کاتولیک بوده اند!!!!!

 

 

درضمن در یکی از وب لاگها خواندم  رئیس محترم سازمان دامپزشکی کشور گل و بلبل ما در مصاحبه ای روز 2 اکتبر را روز جهانی مبارزه با هاری ذکر کرده !!! و احتمالا"‌ از هیج کوششی در این روز برای مبارزه با این مرض  و کشت و کشتار بیشتر سگها و شاید هم گربه ها خودداری نخواهد کرد.  معلوم نیست ایشان این روز را از کجا کشف کرده اند!! 

 

 

 

/ 57 نظر / 230 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسیح

خیلی ، خیلی پیش از این ها کسی به پرسشی رسید و گفت : بودن یا نبودن ! مسئله این است ! ظاهرا این هاملت شکسپیر است که این عبارت را بر زبان می آورد اما این پرسش جهانی است و در ذهن همه ما و همیشه های بودنمان سو سو می زند . اسکندر بود چون ژاله با او بود و او برای تنهایی های ژاله .شکسپیر ابتدا بودن را مورد سئوال قرار می دهد چرا که اگر ما بودنمان را نمود بخشیم دیگر نبودن مان اهمیت چندانی ندارد . اما اگرکه در بودن مان تردید کنیم بودنی در کار نیست همه هستی مان عین نبودن است .کم نیست هفده سال با گربه ای زیست کنی و در تنهایی های یکدیگر شریک و سهیم باشیم مگر اینکه ذات درون ما عاشق باشد که دیر زمانی است خیلی از ما این عشق را به بودن فراموش کرده ایم .

استر

سلام ژاله عزیز، برای مرگ دوستت متاسف هستم عزیزم و از عیسی مسیح می خواهم تا جای خالی او را برای تو پر کند که این از همه چیز بهتر است، همه انسان ها گاهی دلشان از دست خداوند می گیره و این پدر پر از محبت ناز همه ما را به جان می خره ولی آیا ما نیز دل او را نمی شکنیم؟ما چگونه ناز خداوند را باید بخریم؟آمین با محبت به او با اینکه به او بگوییم که چه قدر دوستش داریم حتی اگر در سختی هستیم شکر که در نیاز هایت به مسیح روی می آره و شکر که او آرامش می بخشد ژاله عزیزم از او بخواه تا حقیقت را برایت باز کند خودت را بدون هیچ دلهره ای به دستان او بسپار او هیچ گاه تو را رها نخواهد کرد عشق او همانند عشق های دنیوی نیست او می خواد تو متعلق به او باشی عزیزم مرسی که به من سر زدی عزیزم دوستت دارم استر[گل][گل][گل]

مهشید

سلام عزیزم. با یه مطلب بامزه و حسرت برانگیز!!! به روزم[گل]

میکی

ژاله عزیزم مرسی از لطفت منم خوبم . نفسی هست که بیادو بره . سایت خیلی جالبیه ژاله جان . مطلبتم و نامتو دیدم که اونجا ثبت شده بود اما تو قسمت گالری گوسفند ها که خودتم ذکر کرده بودی .. عکساشو دیدم حالم بد شده .. به خوب مطلبی اشاره کرده بودی اینجوری غیر ایرانی ها هم با این فرهنگ ... اشنا میشن و میبینن که چطور این حیون بینوا هیچ خیری از زندگیش نمیبینه .. خیلی خوشحالم از این که این مطلبتو میبینم. و بیشتر بخاطر اینکه در وصف حال گوسفندان نوشتی که جز مظلومترینانند. و از طرفی همینطور مطلبت در مورد پیشی ها . خیلی خوب بود ... یاد اسکندر بخیر . روحش در ارامشه مطلقه. واقعا زحمت کشیدی ... عالی بود. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

حضرت خضر

بچه که بودم،تلوزیون کارتونی میداد که یک شیطان در جنگل حیوانات رو آزار میداد و بعد سنت فرانچسکو میاد و اونها رو پناه میده. از آن موقع این قدیس رو که سنت فرانسیس خوانده میشد رو دوست داشتم. قرار بود یکسال پیش یه مطلب مشترک راجع بهش بنویسیم.یادته؟ [چشمک]

مجابی

سلام ودرود

[خجالت][خجالت][خجالت]

شایان

باز خوبه به هاری بسنده کرده و به آنفولانزای پرندگان و جنون گاوی و طاعون موش ها و... نپرداخته وگرنه باید 1647 گونه جانور را نابود می کردیم که یک گونه ( اون هم با این وضع امروز جنگ و کشتار و...) بی ارزش و پست هر کاری دلش می خواد بکنه؛ صدام احمق لوله نفت را بندازه تو خلیج فارس که امریکا بیای جلو آتیش می زنم و دیگر کشورها هم هر کدوم با فرهنگ! نازنین خودشون. شرمسارم و نا امید. پیروز باشی و همانند زیست بوم بی همتای ایران سرفراز. sepandnovin.blogfa.com

مرضیه

درسته که من می خوام بمونم...اما نه اینقدر طولانی...120 سال؟! اگه خیلی رو خودم کار کنم ...نمی دونم شاید ساعتی روزی..نهایت گذری!

گوش قرمز

سلام ژاله جان در صفحۀ حامیان حیوانات فیس بوک نوشته بود در مرغداری ها جوجه ها رو زنده می ریزن توی چرخ گوشت [زودباش] البته من اون مطلبو شر کردم نمی دونم دیدی یا نه

Whoops, looks like something went wrong.