پــارکها و گــربــه ها

پارک قیطریه یک از قدیمترین باغ های ایران است که بعدها بصورت پارک عمومی در آمده و فضای بسیار وسیعی دارد.   در گوشه و کنار این پارک در قسمت ها مختلف چند گربه نیز زندگانی میکنند که بعضی از انسانهای واقعی ساکن محل روزها برای آنها غذائی میاروند.  گربه های این پارک همگی بسیار دستی و دوست با انسان هستند و به همین دلیل ترس و واهمه از انسان ندارند و باعث میشود گاهی به آنها آسیب های جدی وارد کنند.  البته روزها معمولا"‌اهالی محله قیطریه باین پارک رفت و آمد دارند که به وجود این گربه ها عادت دارند و کاری به کارشان ندارند.  اما عصرها از اقسا نقاظ شهر مردم اهلی و وحشی با ساک های پیک نیک خود و گاها"‌با تفنگ ساچمه  ای و بادی در دست نو جوانات غیورشان وارد پارک میشوند.  بگذریم... کار زیادی از دست عاشقان طبیعت و حیوانات برنمیاید.. چون رسانه ها و بخصوص تلویزیون جمهوری اسلامی ایران همچنان مشغول جو سازی منفی علیه حیوانات  است و با حرفهای سراپا دروغ خود باعث مشوش شدن بیشتر ذهن ایرانیان میشود.

امروز درپارک قدم میزدم و گربه لاغری به آرامی گوشه ای نشسته و خود را میلیسید. خانم سن و سال داری برای انجام راه پیمائی و بهتر است گفته شود ورزش روزانه وارد پارک شد که به محض دیدن گربه شکایت کردنش شروع شد:  این گربه اینجا چکار میکنه.. اینها که قرار بود همه گربه ها را بکنند در گونی و ببرند در بیابان... آنها را بردند باز یکی دیگه آوردند ول کردند.  من رفتم جلو و گفتم :‌خانم یک سئوال از شما دارم.. میشه لطف کنید بمن توضیح بدین وجود چند گربه بدبخت بی خانمان در پارک باین بزرگی چه ضرری بشما میرساند؟ آیا جای شما تنگ میشود؟‌ پس این مخلوقات زیبای خداوند کجا باید زندگی کنند؟‌ در مجتمع ها که راهشان نمیدهند... در کوچه و خیابان که آزارشان میدهند.. به چه جرمی؟  خانم مذکور جواب داد :‌والله نمیدونم میگن پارک را کثیف میکنند.   به ایشان گفتم‌:خانم محترم یکروز که تشریف میاوری خوب دور و برت را نگاه کن ببین کثافت و آشغالهائی که میبینی مسببش گربه ها هستند یا آدم ها.. گربه چطور پارک را کثیف میکند؟‌ گربه از تمیزترین مخلوقات خداوند است.    اگر چند نفری برای گربه ها غذایی میاورند همه خورده میشود و باقیمانده اش را کلاغ های فراوانی که اینجا ساکن هستند میبرند... پس خواهش میکنم بگذارید این بیگناهان در گوشه ای از پارک زندگیشان را بکنند.  تو رو بخدا  با دیدن چند گربه اینقدر شکایت نکنید تا مدیریت پارک مجبور به اخراجشان شود.. خدا را خوش نمیاید با مخلوقات دیگرش اینگونه ظالمانه برخورد میکنید.

خانم سرش را انداخت پائین و رفت.. اما بعید میدانم صحبت های من روی اینگونه افراد که باتمام دنیا سر جنگ دارند اثر مثبتی داشته باشد!!! 

 

/ 23 نظر / 202 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوفیا

من آخرش از دست این آدمای کوتاه فکر به قول خودشون اشرف مخلوقات سکته میکنم.خدایا...خودت به بقیه ی مخلوقاتت کمک کن.مگه ارزش آدم چه قدره که به خاطرش بی خیال بقیه ی مخلوقات بی گناهت شدی. [افسوس]

آرش

اثر مثبت دارد البته که دارد

سهم من

سلام ژاله جون . من واقعا نمیدونم بقول دوستمون آقای حاجیان چرا بعضی ها از کثافتکاریهای خودشون هیچی نمیگن ولی وقتی به یه حیوون بی گناه میرسند هزار جور ابراز فضل و عقیده میکنند و برای از بین بردن این موجودات بیگناه هزار نقشه میریریزند . یادته که 9 ماه پیش وقتی من به این آپارتمان اجاره ای نقل مکان کردم و از ترسم فقط یکی از گربه هامو آوردم همون شب اول مسئول ساختمان چه خدمت و التیماتومی به من داد . داشتیم زندگیمونو تو این 9 ماه در این آپارتمان میکردیم که یکی از همسایه ها که اول خیلی هم خودشو مهربون و دوست داشتنی و آماده به کمک نشون داده بود وقتی دید انتظاراتی از قبیل مشتری پیدا کردن برای کار ماساژ و یا استفاده کردن از انباری ما و خیلی انتظارات دیگه که گفتنی نیست از توان من برنمیاد در کمال وقاحت شوهرش رو بجون من انداخت که شما طبق قانون آپارتمان نشینی حق نگه داشتن حیوان را در اینجا ندارید و همسایه ها معترض شدند که خوشبختانه با صحبت با مسئول ساختمان متوجه شدم که این موضوع فقط یک دسیسه از جانب آن همسایه محترم بوده . متاسفم برای خودم و این ملت دغلباز .

امیر

سلام متاسفانه هنوز این فرهنگ در ایران حاکم نشده. و هنوز خیلی مونده که طرز تفکر خیلی از ماها عوض شه. افسوس و هزاران بار افسوس سبز باشین و مانا با آرزوی بهترین ها [لبخند][گل]

ناشناس

سلام خسته نباشید. من چند سالی است که برای گربه های کوچه در محلی نزدیک خانه خودمان غذای مخصوص(مرغ پخته و...) را در چند ظرف گذاشته و آنها بعد از خوردن می روند. البته چند تا از آنها به پارکینگ آپارتمان رفت و آمد دارند. گاهی اوقات سه چهار تا از آنها جلوی پله منتظر می نشینند. سوالم این است: آیا غذا دادن به گربه ها جرم است؟آیا همسایه ها می توانند با استشهاد محلی از ما شکایت کنند؟باور کنید سعی می کنیم نظافت را رعایت کنیم اما گاها اعتراضاتی داریم از جمله زیاد شدنشان- کثیف بودن آنها- وحشت داشتن از آنهاو... .خواهش می کنم به من جواب بدهید. آیا این کار جرم است؟

آرمین

سلام ژاله جان. خسته نباشید از این همه زحمتی که هر روز و هر شب برای مهربانی و عشق به مخلوقات خداوند انجام می دین. خداوند هم پاداش هزاران برابر این ها رو به شما عرضه می کنه... ژاله جان دوست داشتم با هم به پارک می رفتیم چند ماهی است که به اونجا سر نزدم و الان هم که هوا خیلی گرمه اگز تمایل داشتین در شهریور ماه با کیانا جان هماهنگ کنیم با هم بریم تا هم به گربه ها غذا بدیم هم با هم صحبت کنیم! الان چند وقته که تو خونه محبوسم و نمی تونم زنگی بزنم و حالتون رو بپرسم خیلی شرمنده ام . مراقب خودتون و اون نازنین های دوست داشتنی تون باشید .

ناشناس

سلام. خسته نباشید. خیلی خیلی ممنون که پاسخ دادید. [لبخند]خوشحالم برای غذا دادن به گربه ها تنها نیستم و افرادی مانند شما مایه دلگرمی هستند. باز هم سوال داشتم[خجالت]در واقع دنبال جواب منطقی برای افراد به قول شما بخیل(کلی با این صفت حال کردم) هستم. 1)با غذا دادن به گربه ها تعداد آنها را زیاد می کنید(در کوچه ما با حدود 60ساختمان که به طور میانگین 4 طبقه اند و در هر طبقه ای به طور میانگین 4 نفر زندگی میکنند تعداد تقریبی 30 گربه در مقایسه با جمعیت دوپایان ناچیز است اما باز هم به چشم می آیند.) 2)گربه ها محیط را آلوده کرده و گیاهان را له می کنند!!!!! این دو سوال عمده اعتراضات است البته مطالب قبلی شما را خوانده ام و سعی می کنم به افراد مختلف بسته به درجه نفرتشان ژاسخ های مختلفی بدهم اما اگر شما به طور ویژه پاسخم را بدهید خیلی بهتر است. باز هم از کمک ها ومطالبتان ممنونم. خدا خیرتان بدهد.

ناشناس

سلام.خسته نباشید.از پاسخ هایتان خیلی ممنونم.[قلب] و اکنون از شما که کلی مورد مثل من دیده اید راهنمایی می خواستم. آیا چیزی مثل بروشورهای تبلیغاتی در مورد گربه ها وجود دارد که بتواند جهل مردم نسبت به این مخلوقات زیبا را از بین ببرد؟ اصلا با کار تبلیغی درست می شوند؟ (اهالی کوچه ما چند دسته اند: دوستداران که کم اند[فرشته]بی تفاوتین که نسبتا زیادند[نیشخند] بهانه گیران مثلا تمیز که از دسته قبل کمترند[اوغ] و متنفرین که یکیش هم زیاد است[شیطان]) اگر چنین چیزی وجود دارد از کجا تهیه کنم و چگونه توزیع کنم که کار بدتر نشود.یا اینکه کار خودم را بکنم که این افراد خواب زده اندو نه خواب و نمی شود از خواب بیدارشان کرد.همچنین چون من با پدر و مادرم هستم نمی خواهم کارم برای آنها دردسر درست کند و اگر توزیع بروشور دنباله دار است بی خیالش شوم و با صحبت های گذری ارشادشان کنم. خیلی خیلی ...خیلی ممنون.[گل][گل]

شیرین طاهری

با سلام متاسفانه در این پارک کلاغها رقیب غذایی گربه ها شده اند.و با یک گشت و گذار در پارک میبیند که اغلب گربه ها از یک چشم یا دو چشم نابینا شده اند.و به محض ریختن غذا سرو کله کلاغها پیدا می شود.به کلاغها که نمیشود آسیبی رساند اما ما همیشه سعی میکنیم که هر غذایی برای گربه ها میریزیم همانجا بیستیم تا قبل از هجوم آنها گربه ها سیر شوند.

شیرین طاهری

با سلام متاسفانه در این پارک کلاغها رقیب غذایی گربه ها شده اند.و با یک گشت و گذار در پارک میبیند که اغلب گربه ها از یک چشم یا دو چشم نابینا شده اند.و به محض ریختن غذا سرو کله کلاغها پیدا می شود.به کلاغها که نمیشود آسیبی رساند اما ما همیشه سعی میکنیم که هر غذایی برای گربه ها میریزیم همانجا بیستیم تا قبل از هجوم آنها گربه ها سیر شوند.